YMCA Spirit, Mind, Body Triathlon / Duathlon

Age Group Results

August 16, 2014


Results by ChampionChip 247


Men: Top Finishers 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99
Women: Top Finishers 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59

Sprint

Top

Female Winners

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 6 Erinn Jankowski 161 35 1 14:28.30 28:56/M 0:57.50 1 47:33.25 18.9mph 0:39.15 1 23:31.50 7:35/M 1:27:09.70
 
Top

Female 20 to 24

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 17 Cassidy Herrington 151 24 1 16:40.90 33:20/M 2:05.40 1 50:26.55 17.8mph 1:08.05 1 24:44.75 7:59/M 1:35:05.65
 
Top

Female 25 to 29

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 51 Kayla Brenton 152 25 3 22:13.05 44:26/M 2:31.20 3 55:04.25 16.3mph 0:50.20 1 26:31.25 8:33/M 1:47:09.95
2 52 Jessica Hahn 155 28 2 20:07.75 40:14/M 2:56.80 1 51:39.85 17.4mph 2:30.45 3 30:26.55 9:49/M 1:47:41.40
3 58 Maggie Dye 154 28 4 22:54.45 45:48/M 2:05.20 4 56:03.05 16.1mph 2:21.60 2 28:02.90 9:03/M 1:51:27.20
4 63 Laura Anderson 156 29 5 24:37.85 49:14/M 2:57.45 2 54:07.15 16.6mph 1:37.90 4 31:04.80 10:01/M 1:54:25.15
5 83 Kiersten Roberts 153 26 1 19:24.50 38:48/M 4:02.00 5 1:10:59.05 12.7mph 1:07.15 5 42:57.00 13:51/M 2:18:29.70
 
Top

Female 30 to 34

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 26 Jessica Farmer 159 34 1 19:27.40 38:54/M 1:44.75 2 47:53.85 18.8mph 1:09.55 1 26:48.35 8:39/M 1:37:03.90
2 46 Amy Kruger 185 33 3 23:27.20 46:54/M 2:06.40 1 45:48.65 19.7mph 1:48.70 2 30:13.45 9:45/M 1:43:24.40
3 54 Katherine Parker 158 32 2 22:59.90 45:58/M 2:04.55 3 51:39.80 17.4mph 1:22.65 3 31:26.75 10:08/M 1:49:33.65
4 80 Kate Schwartzkopf-Phifer 157 31 4 29:49.75 59:38/M 2:11.85 4 1:03:19.95 14.2mph 0:56.80 4 33:16.85 10:44/M 2:09:35.20
 
Top

Female 35 to 39

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 24 Megan Bates 162 35 1 16:42.25 33:24/M 3:19.75 3 51:12.40 17.6mph 1:01.35 3 24:23.50 7:52/M 1:36:39.25
2 35 Kimberly Townsend 164 36 7 23:30.00 47:00/M 1:28.20 2 49:01.65 18.4mph 1:25.35 1 23:46.40 7:40/M 1:39:11.60
3 42 Jennifer Werner 163 36 2 20:44.60 41:28/M 2:07.95 4 55:03.30 16.3mph 0:58.05 2 23:50.05 7:41/M 1:42:43.95
4 45 Jessica Grimsley-Mounts 166 38 6 22:49.55 45:38/M 1:19.30 1 47:16.20 19.0mph 1:14.05 5 30:33.20 9:51/M 1:43:12.30
5 65 Melissa King 160 35 5 22:11.90 44:22/M 4:05.95 7 59:58.90 15.0mph 2:02.45 4 26:40.55 8:36/M 1:54:59.75
6 68 Lisa Miller 167 39 4 21:51.20 43:42/M 2:39.60 5 58:21.95 15.4mph 0:35.50 6 33:34.00 10:50/M 1:57:02.25
7 78 Tara Stroud 165 37 3 21:49.20 43:38/M 4:26.90 6 59:08.85 15.2mph 0:44.10 7 37:45.50 12:11/M 2:03:54.55
 
Top

Female 40 to 44

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 16 Cindy Whitehurst 184 44 1 17:49.10 35:38/M 1:02.90 1 44:13.60 20.4mph 1:26.10 2 29:53.45 9:38/M 1:34:25.15
2 60 Sarah Kluender 369 41 5 23:17.60 46:34/M 2:44.20 3 52:05.40 17.3mph 1:18.00 4 33:39.90 10:51/M 1:53:05.10
3 62 Brenda Grall 171 43 4 22:52.90 45:44/M 2:21.30 4 55:01.40 16.4mph 1:31.25 3 32:33.75 10:30/M 1:54:20.60
4 67 Katie Valadares 172 44 7 25:52.20 51:44/M 2:37.25 6 57:44.80 15.6mph 2:14.05 1 27:21.95 8:49/M 1:55:50.25
5 73 Amy Thaxton 170 43 6 24:54.00 49:48/M 1:47.50 5 56:06.20 16.0mph 1:18.70 5 35:31.10 11:27/M 1:59:37.50
6 77 Andrea Miller 168 40 8 29:24.05 58:48/M 2:17.65 2 51:07.95 17.6mph 1:41.30 6 38:21.00 12:22/M 2:02:51.95
7 85 Marie Horton 173 44 2 22:42.60 45:24/M 5:11.75 7 1:06:42.70 13.5mph 1:40.70 7 43:34.90 14:03/M 2:19:52.65
8 89 Nancy Menke 169 43 3 22:46.45 45:32/M 4:55.70 8 1:23:32.85 10.8mph 1:07.65 8 51:30.40 16:37/M 2:43:53.05
 
Top

Female 45 to 49

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 40 Krista Lockyear 177 48 2 21:18.55 42:36/M 2:37.45 1 47:23.55 19.0mph 1:17.90 3 29:46.10 9:36/M 1:42:23.55
2 43 Elizabeth (liz) Tullis 174 45 3 21:24.50 42:48/M 0:55.20 2 50:36.40 17.8mph 1:35.40 1 28:18.95 9:08/M 1:42:50.45
3 56 Jennifer Ayer 175 47 1 20:56.25 41:52/M 2:24.40 3 54:38.85 16.5mph 1:55.10 2 29:43.35 9:35/M 1:49:37.95
4 69 Janet Rhoads 178 48 4 25:51.50 51:42/M 1:36.65 4 57:34.70 15.6mph 0:49.20 4 31:32.65 10:10/M 1:57:24.70
 
Top

Female 50 to 54

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 64 Karen Hauer 180 50 1 23:35.30 47:10/M 2:27.85 1 54:13.40 16.6mph 1:07.30 1 33:05.90 10:40/M 1:54:29.75
2 79 Mary Devine 179 50 3 26:18.10 52:36/M 2:18.15 2 57:02.05 15.8mph 2:43.40 3 38:24.05 12:23/M 2:06:45.75
3 81 Desiree Culiver 368 54 2 25:29.70 50:58/M 3:54.45 3 58:11.10 15.5mph 2:04.90 4 40:18.40 13:00/M 2:09:58.55
4 84 Sandi Trusty 181 53 4 34:05.75 68:10/M 3:31.60 4 1:03:21.60 14.2mph 1:16.65 2 36:26.10 11:45/M 2:18:41.70
 
Top

Female 55 to 59

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 61 Kim Kasenow 182 55 1 24:59.80 49:58/M 2:13.30 1 54:25.25 16.5mph 1:25.05 1 30:44.55 9:55/M 1:53:47.95
2 87 Lisa Oldham 183 55 2 29:12.35 58:24/M 3:44.90 2 1:08:27.40 13.1mph 2:29.05 2 39:30.70 12:45/M 2:23:24.40
 
Top

Male Winners

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 1 Mike Brown 73 38 1 13:01.65 26:02/M 0:31.40 1 39:10.90 23.0mph 0:49.55 1 20:27.20 6:36/M 1:14:00.70
 
Top

Male 15 to 19

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 2 Colton Meyer 51 18 1 13:44.90 27:28/M 0:43.95 1 44:18.35 20.3mph 0:31.90 1 17:37.25 5:41/M 1:16:56.35
2 47 Nolan Anderson 52 19 2 16:32.05 33:04/M 2:02.40 2 53:07.50 16.9mph 1:50.30 2 30:49.70 9:56/M 1:44:21.95
 
Top

Male 20 to 24

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 8 Christopher Kuester 53 22 1 18:17.90 36:34/M 0:58.00 1 47:18.10 19.0mph 1:29.80 1 21:53.90 7:04/M 1:29:57.70
 
Top

Male 25 to 29

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 3 Dustin Deisher 55 26 1 18:13.40 36:26/M 0:58.55 1 40:00.90 22.5mph 1:19.05 1 21:11.70 6:50/M 1:21:43.60
2 14 Matthew Effinger 59 28 3 19:40.05 39:20/M 1:04.05 2 46:18.25 19.4mph 0:54.15 5 25:02.35 8:05/M 1:32:58.85
3 15 Matt Murphy 57 28 2 18:38.40 37:16/M 1:45.90 4 47:45.45 18.8mph 1:42.20 2 24:12.30 7:48/M 1:34:04.25
4 44 Ben Roach 60 28 4 20:09.35 40:18/M 2:18.15 6 51:15.75 17.6mph 0:45.90 6 28:40.05 9:15/M 1:43:09.20
5 48 Cory Worman 58 28 6 24:28.35 48:56/M 2:00.55 5 50:15.45 17.9mph 3:00.05 4 25:01.90 8:04/M 1:44:46.30
6 55 Dan Smith 54 25 7 34:49.65 69:38/M 2:25.05 3 46:42.75 19.3mph 1:26.50 3 24:13.50 7:49/M 1:49:37.45
7 66 Scott Roberts 56 27 5 20:13.90 40:26/M 2:30.85 7 58:22.55 15.4mph 1:13.40 7 32:57.95 10:38/M 1:55:18.65
 
Top

Male 30 to 34

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 11 Ryan Deeg 66 34 1 16:02.40 32:04/M 1:44.20 1 46:30.65 19.4mph 1:13.25 4 26:12.75 8:27/M 1:31:43.25
2 23 Ryan Teising 63 33 2 17:58.80 35:56/M 1:18.95 6 53:41.15 16.8mph 1:20.60 1 22:14.00 7:10/M 1:36:33.50
3 32 Craig Phifer 61 30 5 22:32.65 45:04/M 1:05.65 4 50:32.80 17.8mph 1:09.80 2 22:34.75 7:17/M 1:37:55.65
4 34 Eric Stremming 65 34 3 19:53.80 39:46/M 2:01.90 3 49:28.85 18.2mph 1:07.80 3 25:56.50 8:22/M 1:38:28.85
5 36 Jeff Seymore 64 33 4 21:27.20 42:54/M 1:59.20 2 49:03.60 18.3mph 0:52.20 5 26:39.10 8:36/M 1:40:01.30
6 59 Brandon Roop 62 31 6 30:33.50 61:06/M 0:58.75 5 51:07.40 17.6mph 1:18.75 6 28:41.35 9:15/M 1:52:39.75
 
Top

Male 35 to 39

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 5 Jared Florence 75 39 4 18:49.00 37:38/M 1:37.20 1 40:39.30 22.1mph 1:43.35 3 23:19.80 7:31/M 1:26:08.65
2 12 Matt Wagner 71 37 5 20:52.00 41:44/M 0:34.85 4 47:28.05 19.0mph 0:49.90 1 22:00.50 7:06/M 1:31:45.30
3 18 Dayan Neves 74 39 1 17:29.90 34:58/M 1:05.60 5 47:57.25 18.8mph 0:58.45 9 28:08.10 9:05/M 1:35:39.30
4 20 Ryan Hayes 80 37 2 18:25.02 36:50/M 0:58.78 7 50:08.70 18.0mph 1:12.80 6 25:13.60 8:08/M 1:35:58.90
5 21 Dustin Sergesketter 67 35 8 25:42.03 51:24/M 0:31.82 2 47:10.45 19.1mph 0:30.90 2 22:12.60 7:10/M 1:36:07.80
6 22 Brandon Kline 69 35 6 22:25.50 44:50/M 2:22.45 3 47:19.15 19.0mph 0:43.30 5 23:36.20 7:37/M 1:36:26.60
7 28 Jim Maloney 68 35 3 18:37.20 37:14/M 3:29.95 6 49:29.00 18.2mph 2:10.80 4 23:35.35 7:36/M 1:37:22.30
8 49 Jesse Poag 72 37 7 23:44.80 47:28/M 2:40.95 8 50:58.15 17.7mph 1:06.50 8 26:56.90 8:41/M 1:45:27.30
9 71 Matt Mihajlovits 76 39 10 31:49.70 63:38/M 2:19.00 9 56:29.45 15.9mph 2:02.10 7 26:14.25 8:28/M 1:58:54.50
10 86 Brad Bates 70 36 9 31:23.15 62:46/M 3:20.70 10 1:07:46.15 13.3mph 1:54.25 10 37:54.20 12:14/M 2:22:18.45
 
Top

Male 40 to 44

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 7 Jonathan Weaver 77 40 1 15:53.10 31:46/M 1:24.65 1 47:26.80 19.0mph 0:37.10 1 22:54.95 7:23/M 1:28:16.60
2 76 Phillip Powers 78 42 2 28:04.45 56:08/M 2:56.60 2 58:02.25 15.5mph 0:49.35 2 32:58.90 10:38/M 2:02:51.55
 
Top

Male 45 to 49

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 4 Steve Plasse 102 45 1 16:01.65 32:02/M 1:13.00 1 40:52.30 22.0mph 1:06.10 2 25:17.55 8:09/M 1:24:30.60
2 10 Gary Ayer 106 47 3 17:51.00 35:42/M 0:59.25 3 48:42.90 18.5mph 1:15.90 1 22:29.20 7:15/M 1:31:18.25
3 30 Alan Reising 105 47 4 20:25.05 40:50/M 1:24.80 2 46:08.35 19.5mph 1:17.65 5 28:13.00 9:06/M 1:37:28.85
4 38 Paul Hanson 103 46 2 16:06.90 32:12/M 2:39.75 6 55:33.50 16.2mph 0:57.10 3 25:37.80 8:16/M 1:40:55.05
5 50 Tim Mulzer 104 46 6 24:01.50 48:02/M 3:12.15 4 48:43.80 18.5mph 1:57.65 4 27:44.25 8:57/M 1:45:39.35
6 70 Tony Goodwin 107 48 5 23:28.30 46:56/M 2:27.25 5 49:03.40 18.3mph 3:05.45 7 39:26.90 12:43/M 1:57:31.30
7 72 Allen Walker 108 48 7 28:36.75 57:12/M 3:27.20 7 56:12.80 16.0mph 2:09.25 6 28:58.35 9:21/M 1:59:24.35
 
Top

Male 50 to 54

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 13 Mason Flake 113 51 2 20:28.60 40:56/M 1:16.65 1 44:16.10 20.3mph 1:09.55 4 25:40.85 8:17/M 1:32:51.75
2 25 Keith Morton 126 50 1 18:17.50 36:34/M 2:12.50 5 50:04.90 18.0mph 0:46.60 3 25:29.55 8:13/M 1:36:51.05
3 29 James Bush 127 51 5 23:01.00 46:02/M 1:06.25 2 47:51.30 18.8mph 1:19.45 2 24:08.50 7:47/M 1:37:26.50
4 37 Rob McLin 111 51 4 22:40.00 45:20/M 2:24.25 4 49:30.10 18.2mph 1:25.80 1 24:07.70 7:47/M 1:40:07.85
5 39 Tim Putnam 112 51 3 22:32.85 45:04/M 1:27.45 3 48:14.75 18.7mph 0:45.50 5 28:35.05 9:13/M 1:41:35.60
6 53 Terry Brown 110 50 7 24:39.55 49:18/M 1:02.25 6 52:47.50 17.1mph 1:11.60 6 29:45.90 9:36/M 1:49:26.80
7 75 Paul Kasenow 114 54 6 24:27.20 48:54/M 4:53.35 7 57:25.70 15.7mph 1:31.30 7 34:32.35 11:08/M 2:02:49.90
 
Top

Male 55 to 59

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 19 William Hackney 116 57 2 22:24.70 44:48/M 1:39.70 1 44:38.90 20.2mph 1:21.85 1 25:50.85 8:20/M 1:35:56.00
2 31 Paul Ferguson 125 59 1 22:21.75 44:42/M 1:32.85 2 46:17.80 19.4mph 1:11.70 2 26:11.45 8:27/M 1:37:35.55
3 74 Jeffrey Pack 115 55 3 27:53.80 55:46/M 1:56.05 3 58:16.50 15.4mph 1:16.30 3 32:37.15 10:31/M 2:01:59.80
 
Top

Male 60 to 64

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 9 Henry Bockelman 119 60 2 16:44.65 33:28/M 1:15.35 2 45:38.90 19.7mph 1:38.35 1 25:56.15 8:22/M 1:31:13.40
2 27 Bruce Fraser 124 61 4 23:29.40 46:58/M 1:32.40 1 44:12.30 20.4mph 1:21.35 2 26:45.00 8:38/M 1:37:20.45
3 41 Tom Danehy 118 60 1 16:42.90 33:24/M 2:16.75 4 53:43.60 16.8mph 2:03.85 3 27:40.75 8:55/M 1:42:27.85
4 57 David Brown 120 63 3 21:55.05 43:50/M 1:43.60 3 50:51.95 17.7mph 1:01.35 4 35:44.45 11:32/M 1:51:16.40
 
Top

Male 65 to 69

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 33 Michael Kearns 121 67 1 19:21.80 38:42/M 1:34.15 1 47:20.25 19.0mph 1:25.00 1 28:40.50 9:15/M 1:38:21.70
2 82 Darrell Heineman 122 67 2 44:29.00 88:58/M 3:50.45 2 55:10.15 16.3mph 1:36.75 2 30:59.05 10:00/M 2:16:05.40
 
Top

Male 70 and over

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 88 Kwang Kim 123 76 1 35:30.60 71:00/M 2:50.45 1 1:14:18.80 12.1mph 3:05.10 1 37:21.55 12:03/M 2:33:06.50

 

 

 

 

 

Olympic

Top

Female Winners

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 13 Barbara Kutis 356 32 1 42:08.25 42:08/M 2:40.10 1 1:15:35.60 19.8mph 0:59.10 1 49:37.50 8:00/M 2:51:00.55
 
Top

Female 25 to 29

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 35 Stephanie Hamil 353 28 2 36:34.45 36:34/M 1:57.50 1 1:21:50.40 18.3mph 0:54.40 5 1:16:40.50 12:22/M 3:17:57.25
2 36 Katie Laurens 352 27 3 38:59.80 38:59/M 1:38.65 2 1:31:08.40 16.5mph 1:28.30 2 1:06:20.00 10:42/M 3:19:35.15
3 40 Chelsea Luttrell 351 26 4 44:07.20 44:07/M 2:16.55 3 1:32:46.55 16.2mph 1:27.50 1 1:02:14.20 10:02/M 3:22:52.00
4 52 Catherine Sheppick 355 29 5 45:50.75 45:50/M 2:21.55 5 1:49:08.60 13.7mph 5:27.20 3 1:14:30.50 12:01/M 3:57:18.60
5 53 Alissa Barnard 354 29 1 31:11.55 31:11/M 16:59.55 4 1:49:06.80 13.7mph 5:29.60 4 1:14:31.15 12:01/M 3:57:18.65
 
Top

Female 30 to 34

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 51 Tassin Raleigh 357 32 1 44:35.30 44:35/M 3:12.45 1 1:41:43.55 14.7mph 1:30.80 1 1:24:21.25 13:36/M 3:55:23.35
 
Top

Female 35 to 39

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 39 Amy Schroeder 358 37 1 51:32.35 51:32/M 1:41.85 1 1:30:10.55 16.6mph 1:29.55 1 55:58.50 9:02/M 3:20:52.80
 
Top

Female 40 to 44

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 41 Holly Nelson 361 42 1 48:41.70 48:41/M 2:42.00 1 1:32:22.00 16.2mph 1:37.00 1 1:00:07.55 9:42/M 3:25:30.25
2 48 Carrie Oberst 359 41 3 51:18.45 51:18/M 2:18.15 2 1:38:59.85 15.2mph 2:18.45 3 1:14:48.35 12:04/M 3:49:43.25
3 54 Lori Harter 360 41 2 50:02.00 50:02/M 2:46.95 3 1:58:22.25 12.7mph 2:24.70 2 1:06:42.35 10:45/M 4:00:18.25
 
Top

Female 45 to 49

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 42 Michelle Walker 363 45 3 56:53.00 56:53/M 2:54.75 2 1:34:01.30 16.0mph 3:04.75 1 50:01.60 8:04/M 3:26:55.40
2 45 Jennifer Page 364 48 2 50:56.15 50:56/M 5:59.15 3 1:42:21.00 14.7mph 1:52.65 2 55:55.60 9:01/M 3:37:04.55
3 47 Elizabeth Head 362 45 1 44:59.10 44:59/M 1:42.75 1 1:27:52.15 17.1mph 3:01.40 3 1:27:10.25 14:04/M 3:44:45.65
 
Top

Female 50 to 54

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 33 Cindy Taylor 367 51 1 37:38.75 37:38/M 1:46.00 2 1:30:50.40 16.5mph 1:19.45 1 1:05:35.65 10:35/M 3:17:10.25
2 43 Kathryn Pyle 365 50 2 44:42.30 44:42/M 2:01.65 1 1:25:51.25 17.5mph 1:30.55 3 1:13:05.30 11:47/M 3:27:11.05
3 49 Shari Kirkpatrick 366 51 3 57:45.00 57:45/M 2:41.80 3 1:36:19.85 15.6mph 2:29.25 2 1:12:04.50 11:37/M 3:51:20.40
 
Top

Male Winners

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 1 John Baker 324 46 1 29:38.15 29:38/M 0:37.25 1 1:06:57.20 22.4mph 0:38.85 1 42:58.90 6:56/M 2:20:50.35
 
Top

Male 15 to 19

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 3 Matt Head 302 16 1 27:03.60 27:03/M 0:29.75 1 1:12:12.75 20.8mph 0:47.60 1 47:38.00 7:41/M 2:28:11.70
2 10 Collin Sallee 301 15 2 33:54.85 33:54/M 1:21.85 2 1:18:24.35 19.1mph 0:35.15 2 51:18.45 8:16/M 2:45:34.65
 
Top

Male 30 to 34

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 5 Tj Aylward 339 34 2 33:47.20 33:47/M 1:23.30 1 1:15:29.85 19.9mph 1:09.85 1 46:29.40 7:30/M 2:38:19.60
2 19 Jeremiah Mason 305 33 4 43:06.70 43:06/M 2:32.85 2 1:18:41.95 19.1mph 1:31.60 2 53:02.25 8:33/M 2:58:55.35
3 22 Brian Sheppick 303 30 3 34:57.85 34:57/M 2:17.25 3 1:28:29.30 17.0mph 1:27.40 3 56:50.15 9:10/M 3:04:01.95
4 27 Eric Mushrush 304 32 1 31:57.95 31:57/M 2:52.85 4 1:28:33.80 16.9mph 1:28.85 5 1:04:33.95 10:25/M 3:09:27.40
DQ DQ Jason Doose 306 33 DQ 34:11.50 34:11/M 4:07.40 5 1:37:20.35 15.4mph 2:00.65 4 1:03:21.45 10:13/M 3:21:01.35
 
Top

Male 35 to 39

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 12 Trent Thomas 307 36 2 30:14.65 30:14/M 1:14.85 1 1:15:51.55 19.8mph 0:54.20 4 59:14.20 9:33/M 2:47:29.45
2 14 Chad Heady 312 39 3 34:19.35 34:19/M 1:41.30 3 1:18:45.55 19.0mph 1:04.80 3 56:27.15 9:06/M 2:52:18.15
3 18 Phillip Abell 309 38 4 38:32.25 38:32/M 2:04.90 2 1:17:58.65 19.2mph 1:39.10 1 55:07.05 8:53/M 2:55:21.95
4 20 Thomas Rogers 308 36 5 39:52.10 39:52/M 1:32.45 4 1:20:31.10 18.6mph 1:46.15 2 55:30.00 8:57/M 2:59:11.80
5 21 Matt Siegfried 310 38 1 28:22.90 28:22/M 1:49.90 5 1:23:51.75 17.9mph 1:18.50 5 1:04:03.60 10:20/M 2:59:26.65
 
Top

Male 40 to 44

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 4 Mount Davis Jr 320 44 1 30:26.30 30:26/M 0:54.30 1 1:09:05.70 21.7mph 0:49.05 2 54:15.15 8:45/M 2:35:30.50
2 6 Brandon Hayes 314 41 2 33:44.45 33:44/M 0:52.30 4 1:13:08.30 20.5mph 0:45.45 1 50:36.50 8:10/M 2:39:07.00
3 15 James Goodwin 315 41 4 39:48.10 39:48/M 2:23.30 2 1:11:29.00 21.0mph 1:21.25 4 57:27.40 9:16/M 2:52:29.05
4 24 Christopher Cannon 313 40 6 43:54.05 43:54/M 1:17.95 6 1:22:35.65 18.2mph 2:24.65 3 54:32.15 8:48/M 3:04:44.45
5 25 R Derick Wiggins 316 43 3 36:28.10 36:28/M 1:29.70 5 1:15:41.05 19.8mph 1:10.95 7 1:11:29.75 11:32/M 3:06:19.55
6 26 Brett Heuring 317 43 7 49:05.65 49:05/M 1:57.20 3 1:12:18.65 20.7mph 2:09.95 5 1:00:57.35 9:50/M 3:06:28.80
7 37 Jeffrey Smith 319 44 5 41:58.10 41:58/M 3:45.25 7 1:29:09.55 16.8mph 2:39.80 6 1:02:41.45 10:07/M 3:20:14.15
 
Top

Male 45 to 49

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 2 Wesley Noble 325 49 1 31:15.55 31:15/M 0:43.95 1 1:07:28.45 22.2mph 1:03.55 1 43:55.85 7:05/M 2:24:27.35
2 7 Billy Oploh 340 49 2 36:02.85 36:02/M 0:35.90 5 1:16:55.35 19.5mph 0:44.50 2 45:24.30 7:19/M 2:39:42.90
3 8 Timothy Spurling 321 45 3 37:52.70 37:52/M 1:54.85 4 1:15:02.55 20.0mph 1:01.20 4 48:08.95 7:46/M 2:44:00.25
4 9 Jon Fleck 322 45 5 43:41.80 43:41/M 0:53.55 2 1:10:06.20 21.4mph 0:40.05 5 48:46.90 7:52/M 2:44:08.50
5 11 Phil Van Allen 323 45 4 37:53.00 37:53/M 1:56.10 3 1:13:41.95 20.4mph 1:28.60 6 51:38.75 8:20/M 2:46:38.40
6 17 Evan Taylor 341 45 6 43:42.80 43:42/M 3:16.45 6 1:17:38.80 19.3mph 1:55.50 3 47:15.65 7:37/M 2:53:49.20
 
Top

Male 50 to 54

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 23 Steve Taylor 333 52 5 46:05.10 46:05/M 3:34.85 3 1:17:25.85 19.4mph 1:56.15 2 55:41.80 8:59/M 3:04:43.75
2 28 Steven Titzer 334 54 8 50:44.40 50:44/M 2:07.80 4 1:22:02.65 18.3mph 1:45.75 1 55:34.45 8:58/M 3:12:15.05
3 29 Tom Whitehurst 330 50 1 32:03.80 32:03/M 1:55.60 1 1:06:13.65 22.7mph 2:56.05 7 1:30:44.10 14:38/M 3:13:53.20
4 30 Michael McDermott 327 50 3 41:42.70 41:42/M 1:51.80 6 1:25:28.95 17.6mph 1:18.55 5 1:04:09.35 10:21/M 3:14:31.35
5 31 Daniel Humphrey 332 51 2 35:14.35 35:14/M 4:43.40 5 1:25:19.00 17.6mph 3:21.05 6 1:06:18.30 10:42/M 3:14:56.10
6 34 Keith Herrenbruck 328 50 7 49:58.55 49:58/M 2:48.35 7 1:26:18.05 17.4mph 1:39.50 4 56:38.40 9:08/M 3:17:22.85
7 46 Don Page 329 50 6 48:53.80 48:53/M 10:55.60 8 1:42:28.55 14.6mph 1:53.75 3 55:53.05 9:01/M 3:40:04.75
DNF DNF Chris Pollock 326 50 4 44:25.85 44:25/M 1:06.15 2 1:15:15.80 19.9mph        
 
Top

Male 55 to 59

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 38 Mike Brown 311 56 1 40:51.85 40:51/M 1:17.65 1 1:22:08.35 18.3mph 0:48.95 1 1:15:23.35 12:10/M 3:20:30.15
2 50 Robert Fuchs 335 57 2 44:25.15 44:25/M 1:45.55 2 1:42:18.95 14.7mph 2:58.00 2 1:21:40.95 13:10/M 3:53:08.60
 
Top

Male 60 to 64

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 16 Marc Hawley 336 63 1 38:07.25 38:07/M 2:25.70 1 1:15:50.60 19.8mph 1:12.85 1 56:02.40 9:02/M 2:53:38.80
2 44 Mark Luff 337 63 2 45:04.95 45:04/M 3:17.70 2 1:31:54.20 16.3mph 2:33.70 2 1:09:30.35 11:13/M 3:32:20.90
 
Top

Male 70 and over

  Overall   ------------ Swim ------------ T1 ------------ Bike ------------ T2 ------------ Run ------------ Total
Place Place Name Bib No Age Rnk Time Pace Time Rnk Time Rate Time Rnk Time Pace Time
1 32 Mount Davis 338 71 1 50:52.65 50:52/M 1:41.45 1 1:18:46.95 19.0mph 1:34.80 1 1:02:12.75 10:02/M 3:15:08.60